Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı
(1934-1986)

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı

1934 yılında Konya’da doğdu. Hüseyin Efendi’nin oğludur. İlk tahsilini müteakip, hafızlığını bitirdiği sıralarda Konya’da İmam-Hatip Okulu’nun açılması üzerine İmam-Hatip Okulu’na kaydoldu. Buradan 1959-1960 ders yılında mezun oldu.

Yüksek İslâm Enstitüsü’nün ilk mezunlarındandı. Yüksek tahsilini tamamladıktan sonra, yedek subay olarak askerliğini yaptı. Öğrencilik yıllarından itibaren imam-hatiplik görevlerinde bulundu.

1970 yılında Aksaray, 1972 yılında Çumra, 1974 yılında da Denizli Müftülüklerine tayin edildi. Denizli’de iken Almanya ve Hollanda’da Türk işçilerine vaiz olarak görevlendirildi. Son görev yeri Konya Merkez Vaizliği idi. 1976 yılından, emekli olduğu 1983 yılına kadar da vaiz olarak hizmet verdi. 1986 yılı bir Mayısı’nda geçirdiği kalp krizi sonucu, Hak’kın rahmetine kavuştu.

Hayatı oldukça çetin mücadelelerle geçen Mustafa Akıncı, nüktedanlığı ve hazır cevaplığı ile daima arkadaş çevrelerinde aranmış, gittiği her yerde iyi münasebetler kurmuştur. Tamamlama fırsatı bulamadığı bir fıkıh çalışması vardı. Konya İmam Hatip Okulu’nda sınıf arkadaşımızdı.